SiteHeader

Current Leaders

 

President

COL William (Wally) Bransford USA
Green Cove Springs FL
SendEmail
Last Update: 12/23/2017 7:18 PM

1st Vice President

CDR David Kennett USN
Saint Johns FL
SendEmail
Last Update: 2/18/2019 6:38 AM

2nd Vice President

CDR Robert (Rob) Scinicariello USN
Jacksonville FL
SendEmail
Last Update: 3/30/2018 5:52 PM

Treasurer

COL Ken Kirkpatrick USAR
Jacksonville FL
SendEmail
Last Update: 7/22/2017 10:54 AM

Secretary

LT David Mosley USN
Jacksonville FL
SendEmail
Last Update: 12/12/2018 7:33 PM

Immediate Past President

Col Stephen Kramarich USAF
Jacksonville FL
SendEmail
Last Update: 7/22/2017 10:54 AM

Director

CDR Bruce Carawon USN
Orange Park FL
SendEmail
Last Update: 7/21/2017 5:39 AM

Director

CWO5 Wayne Elliott USN/Ret
Middleburg FL
SendEmail
Last Update: 9/25/2018 11:49 AM

Director

Mary (Kathy) Spain
Jacksonville FL
SendEmail
Last Update: 8/17/2017 3:10 PM

Director

CWO2 Richard (Dick) Chadwell USN
Fleming Island FL
SendEmail
Last Update: 9/2/2018 5:33 PM

Membership

LT David Mosley USN
Jacksonville FL
SendEmail
Last Update: 12/12/2018 7:33 PM

TOPS

CWO5 Wayne Elliott USN/Ret
Middleburg FL
SendEmail
Last Update: 9/25/2018 11:49 AM

ROTC/JROTC

CDR Bruce Carawon USN
Orange Park FL
SendEmail
Last Update: 7/21/2017 5:39 AM

Scholarship

CDR Robert (Rob) Scinicariello USN
Jacksonville FL
SendEmail
Last Update: 3/30/2018 5:52 PM

Personal Affairs

Patricia Sundt
Jacksonville FL

Last Update: 1/2/2018 5:40 PM

Public Affairs

Position Vacant
Need A Volunteer

Surviving Spouse Liaison

Mary Trayner
Jacksonville FL
SendEmail
Last Update: 1/23/2015 7:45 AM

Chaplain

Position Vacant
Need A Volunteer

Editor

LT David Mosley USN
Jacksonville FL
SendEmail
Last Update: 12/12/2018 7:33 PM

Webmaster

LT David Mosley USN
Jacksonville FL
SendEmail
Last Update: 12/12/2018 7:33 PM
 

Past Presidents

 


1956 F.E. Wigelious, CAPT, USN

1957 R.N. Pickles, CAPT, USN

1958 C.C. Schmehl, LCDR, USN

1959, H.Y. Lyons, COL, USA

1960, H.B. Gould, CDR, USN

1961, P.B. Malone, COL, USA

1962, N.A. Helfrich, CAPT, USN

1963, T.N. Duncan, LCDR, USN

1964, C.B. Philips, LCDR, USN

1965, S.O. Rousseau, COL, USA

1966, A.W. Stuart, MG, USA

1967, L.A. Curtis, LCDR, USN

1968, J.A. Bergman, COL, USA

1969, M.G. Bardes, LTC, USA

1971, W.S. Sham, LCDR, USN

1972, J.E. Nol Jr, LTCOL, USAF

1973, V.McQuire, LTC, USA

1974, R. Hoyt, LTCOL, USAF

1975, L.A. Boberg, LT, USN

1976, H.G. Bardes, LTC, USA

1978, D.J. Jennings, CDR, USN

1979, R.H. Heinzel, LTCOL, USAF

1980, R.E. Snyder, COL, USAF

1981, J.E. Roquemore, COL, USAF

1982, J.C. Beechley, LTC, USA

1983, L.E. Newbry, LCDR, USN

1984/85 L.M. Leisinger, LTC, USA

1986, J.B. Shiffert, COL, USA

1987, A.L. Keating, CDR, USN

1988, G.W. Allen, CDR, USN

1989, J.M. Moade, LTC, USA

1990, R.T. Hayden, COL, USA

1991, G.B. Law, CDR, USN

1992, A. Macarthur, LTCOL, USAF

1993/94, W. Crandall Jr., LTC, USA

1995, J.G. Ballou, CDR, USN

1996, R.W. Hennessey, LCDR, USN

1997, R.R. Miller, CDR, USN

1998, J.H. Fortenberry, LTC, USA

1999, R.J. Watkins, CDR, USN

2000, W.F. Loyd, COL, USAF

2001, S.F. Kramarich, Col, USAF

2002, P.K. Kaufman, RADM, USN

2003, J.A. Moriarty, RADM, USN

2004, W.F. Keaster, LTCOL, USAF

2005, S.D. Kerlin, CWO4, USN

2006, N.W. Allen, CAPT, USCG

2007/08, L.A. Sharpe, CAPT, USN

2009/10, D.B. Lestage, RADM, USN

2011/12, S. Kramarich, COL, USAF

2013, L.A. Sharpe, CAPT, USN

2014/15, R.F. Brough, CAPT, USN

2016/17, A.P. Kaiser, LCDR, USNR


 
 

                 

Never Stop Serving

© Northeast Florida Chapter MOAA 2019